Ako previest ATARI800XL programy z mgf. kazety do PC.

Prednedavnom (pise sa rok 2015) mama objavila vo svojom byte, kde som povodne byval, 25 rocnu magnetofonovu kazetu.Kedze predtym ako nieco vyhodi, sa ma zvykne spytat, ci to nepotrebujem, urobila tak aj teraz. Na moje prekvapenie, kedze kazeta obsahovala aj popis, som zistil, ze su na nej moje stare ATARI800XL programy. Okrem inych programov, bol na nej aj program CUKROVAR, ktory som v roku 1990 spolu s jednym inzinierom z cukrovaru robil, ako zlepsovaci navrh pre usporu energie pri vareni cukru. Chcel som si zaspominat, na stare casy a previest ten program nejakym sposobom do svojho notebooku.



Ak by som mal ATARI pocitac a Atari datovy magnetofon a prepojovaci kabel do PC, tak by to slo uplne jednoducho.



Avsak ja uz nic take nemam, mam iba staru mgf kazetu s programami. Po par mailoch a par desiatkach minut studia na internete som to ale zvladol.

Najprv si treba uvedomit, ze robit nieco taketo ma zmysel, len ked sa jedna o vlastne programy, lebo vsetky ostatne (hry,dema,utility su ich tisice) z "Atari cias" su uz davno prevedene a daju sa pohladat a bezplatne stiahnut z internetu.

Uplny zaklad teorie je ten, ze z mgf kazety si do pocitaca nahrate jej "zvuk" , teda vytvorite v pocitaci zvukovy subor typu ".wav". Potom tento (ak je v standardnom ATARI formate) mozete priamo nacitat do ATARI800XL emulatora "ALTIRRA", alebo ak je v TURBO2000 formate, mozete ho previest na to urcenym programom (TURGEN SYSTEM) do programoveho formatu a potom spustit v uz spominanom ATARI emulatore "ALTIRRA". Ak neviete kde toto vsetko najdete , tak napiste nazvy do Googlu.

Budeme potrebovat kazetovy magnetofon. Ja mam stary radiomagnetofon Tesla Diamant K203, ktory je este starsi ako ta kazeta. Dalej potrebujeme PC. Ak mate stolny pocitac (desktop) s kvalitnou zvukovou kartou (nie takou co je na zakladovej doske), ktora ma LINE IN audio vstup, mate velku vyhodu. Ja mam iba notebook, ktory ma len vstup pre mikrofon. Tento vstup nie je velmi vhodny, pretoze on automaticky upravuje (zosiluje , zoslabuje) vstupny signal, tak ako je to vhodne pre pouzitie pri hlasovej komunikacii medzi uzivatelmi po internete. Skusal som to aj cez tento vstup, ale uspesnost takehoto riesenia odhadujem tak asi na max 20%.

Nakoniec ma napadlo, ze mam predsa USB video grabber(zalezitost do max. 20 EUR), teda zariadenie, pomocou ktoreho je mozne do pocitaca nahravat audio+video z externeho zdroja, napriklad cez CINCH koncovky. Problem moze nastat taky, ze vam pocitac zobrazuje vo vstupnych zariadeniach len mikrofonny vstup, ako aj u mna. Ten audio vstup z USB grabbera nie. Nevedel som co mam robit, tak som v spravcovi zvukovych zariadeni zakazal mikrofonny vstup a vtedy, kedze uz tam nebolo ziadne povolene zariadenie sa objavilo zaskrtavacie policko "zobrazit zakazane", ktore ked som zaskrtol, objavili sa dve zariadenia. To druhe bolo to potrebne pre mna (u mna sa volalo "stereo mix"). To som povolil a tym padom som uz audio vstup z video grabbera mohol pouzit.



Budeme este potrebovat prepojovaci kabel, medzi magnetofonom a AUDIO vstupom do pocitaca, co v mojom pripade bol stary DIN konektor magnetofonu a CINCH konektor USB grabbera. Po nejakej hodinke nadavania na malicke ocka , som kabel zvladol pospajkovat. Pokial mate modernejsi magnetofon, ktory ma CINCH alebo Jack vystupy, tak mozete pouzit hotovy kabel.

Na nahravanie zvuku do pocitaca som pouzil volne dostupny program "AUDACITY" (Google pohlada). Vzorkovaciu frekvenciu nastavte na minimalne 44100 Hz, mono, 8 bit. Ja som asi pouzil az 96000 Hz uz sa presne nepamatam. Potom cez menu SUBOR-EXPORTOVAT nahrat nahraty zvukovy subor na disk pocitaca ako format "WAV(Microsoft)16 bit PCM".



Pokial je nahravka v standardnom formate, ziskany wav subor mozete rovno nacitat do ATARI emulatora "ALTIRRA" cez menu FILE-CASETTE-LOAD , potom tvrdy reset emulatora cez SHIFT-F5, (emulator "zatrubi" , ako ATARI, ked ste povodne mali stlacit PLAY na Atari mgf) a v optimalnom pripade prebehne nacitanie programu. Hovorim v optimalnom, lebo uspesnost prevodu standardnej nahravky odhadujem tak na max 20%. Je to sposobene tym, ze ATARI nahraval v standardnom formate signal na kazetu slabou intenzitou a kedze aj malou prenosovou rychlostou (cize nahravka je dlha), tak pravdepodobnost vyskytu chyby bude velmi velka.

Podstatne lepsi pripad je , ak je nahravka v TURBO2000 formate, pretoze je nahrana podstatne vacsou intenzitou a je asi 10 krat kratsia (je nahrata vacsou prenosovou rychlostou). V takomto pripade odhadujem uspesnost na asi 90% (pokial to NErobite cez mikrofonny vstup !).

Nahravku v TURBO2000 formate (a aj ostanych TURBO formatoch) este musite previest pomocou programu "TURGEN SYSTEM" (Google najde) do programoveho formatu, ktory uz potom v "ALTIRRE" cez menu FILE-OPEN_IMAGE spustite.

V "TURGEN SYSTEM" robite prevod cez menu TOOLS-Turbo_decoder-Browse(urcit vstupny wav)-Browse(urcit vystupny adresar)-Attach_decoder-Decoder(vybrat spravny TURBO format)-Decode_until_EOF.



Pokial nedojte k ziadnej chybe, vysledok vyzera ako na obrazku hore. Vystupny subor (program) uz potom mozete nacitat do emulatora ALTIRRA cez menu FILE-OPEN_IMAGE.



Ak decoder ohlasi chybu, neostava vam nic ine ako skusit urobit nahravku z magnetofonu etse raz, pripadne skusit inu hlasitost pri nahravani, pripadne nejake upravy v audioeditacnom programe (AUDACITY). V nastaveni TURGEN SYSTEM mozete este skusit vypnut kontrolu kontrolneho suctu, ale v tom pripade bude v konecnom programe nejaka chyba a mozno sa bude dat spustit ale v urcitom kroku bude padat.

... a moj program CUKROVAR :





... teraz uz najdete aj tu :

http://www.riki1.eu/ATARI/CUKROVAR.bas

ATARI 800 emulator existuje aj na Android, vola sa "COLLEEN" , takze si mozete spustit svoje (aj ine, hry,dema a pod.) stare Atari programy aj na smartfone :

           

           





Tento emulator (COLLEEN) sa mi zda este stabilnejsi, ako ten pre PC (ALTIRRA), avsak je ovela jednoduchsi.



         
  
     Flag Counter