Bezvedomie, alebo „bezpamätie“ ?                             október 01 , 2016

Každý človek zažíva bezvedomie pri spánku, keď sa mu nič nesníva. Poniektorí zažili aj skutočné bezvedomie, keď im prišlo zle a odpadli, alebo pri operácii keď ich uspali. Takéto bezvedomie nahráva skôr vysvetleniu vedomia, ako produktu mozgu, teda ide o čisto materialistické vysvetlenie.

Keď dôjde k určitej poruche v mozgu, napríklad nedokrveniu, tak človek stratí vedomie a bezvládne odpadne. Prípadne pri podaní nejakej látky, táto spôsobí to isté, dôjde k strate vedomia a uvoľnia a znefunkčnia sa všetky predtým vedome ovládané svaly tela.

Je tu ale aj iná možnosť. Čo keď pri bezvedomí v skutočnosti nestratíme vedomie, iba sa znefunkčnia svaly, ktoré sme predtým dokázali vedome ovládať a naše vedomé zážitky sa len prestanú zapisovať do pamäte ? Potom. keď sa z bezvedomia preberieme, zdá sa nám, že sme počas toho nič neprežívali, ale je to len preto, lebo si to nepamätáme ?

Tento druhý typ vysvetlenia bezvedomia nahráva druhej možnosti a to tej, že vedomie nie je produktom mozgu, alebo nie je čisto produktom mozgu, ani fyzického tela. Potom by sa bezvedomie malo skôr nazývať „bezpamätie“ .

O vedomí píšem podrobnejšie tu : http://riki1.eu/Co_je_to_vedomie.htm

   

    Flag Counter